http://www.zyjzdrowo.opx.pl
Strona główna | Mapa serwisu | English version
   

http://www.zyjzdrowo.opx.pl
DIETY
STRONA GŁÓWNA > DIETY

DIETY

Stowarzyszenie „Żyj Zdrowo”
05-02-2008
Edycja : lek.med. Marta Głód
Materiały edukacyjne.
 

                                  Dieta dla pań po 40-stce.
Dieta powinna być dobrana do aktywności fizycznej, gabarytów i do ewentualnych schorzeń. Po czterdziestce ważny jest w diecie magnez, który koi układ nerwowy i chroni serce (mięso, drób, zbożowe, mleko, sery, warzywa zielonolistne, fasola, orzechy, kawa, strączkowe, suszone figi, zarodki pszenne), miedź poprawiająca przyswajanie żelaza (wątroba wieprzowa, fasola, orzechy, pieczarki, szpinak Jakże cynk zwiększający sprawność umysłową, obniżający poziom cholesterolu, dbający o ładną cerę (mięso, jaja, mleko, ostrygi, orzechy laskowe i ziemne, migdały, drożdże, produkty zbożowe), witamina C zwiększająca odporność, przeciwdziałająca wolnym rodnikom, pamiętając, że jej nadmiar sprzyja tworzeniu się kamieni nerkowych i biegunkom. Powinno się unikać słodyczy i tłuszczów, które tuczą.

PIERWSZY DZIEŃ
I ŚNIADANIE
285 kcal
3 łyżki płatków owsianych z łyżką drobno posiekanych migdałów zalane szklanką mleka 0,5%, szklanka kawy zbożowej bez cukru.
II ŚNIADANIE 95 kcal
Banan (100 g), szklanka wody niegazowanej.
OBIAD 389 kcal
Wieprzowina egzotyczna, ryz pełnoziarnisty gotowany (30g suchego), szklanka herbaty zielonej bez cukru.
PODWIECZOREK 97 kcal
Koktajl ze szklanki mleka 0,5% (100 ml) i mrożonych lub świeżych truskawek (200 g) bez cukru.
KOLACJA 236 kcal
Talerz zupy z kurczaka i szparagów, szklanka zielonej herbaty bez cukru.

DRUGI DZIEŃ
I ŚNIADANIE
230 kcal
Dwie kromki chleba żytniego posmarowane nisko-kaloryczną margaryną z plasterkiem szynki z indyka i plasterkiem szynki wołowej, pomidor (100 g), szklanka kawy zbożowej bez cukru.
II ŚNIADANIE 85 kcal
Serek homogenizowany naturalny 0% (150g).
OBIAD 312 kcal
Pieczony dorsz z limonką i ziołami, ziemniaki gotowane (100 g), buraki gotowane (150 g), szklanka zielonej herbaty bez cukru.
PODWIECZOREK 63 kcal
Szklanka soku pomidorowego, kromka chleba chrupkiego razowego.
KOLACJA 249 kcal
Sałatka mieszana, szklanka herbaty zielonej bez cukru.

TRZECI DZIEŃ
I ŚNIADANIE
256 kcal
Pasta z sardynek w oleju (50 g), jednego jajka na twardo i cebuli (30g), kromka chleba pełnoziarnistego, szklanka zielonej herbaty bez cukru.
II ŚNIADANIE 120 kcal
20 g orzechów laskowych.
OBIAD 377 kcal
Piersi indycze z suszonymi pomidorami z makaronem sojowym (50 g suchego), szklanka owocowej herbaty bez cukru.
PODWIECZOREK 100 kcal
Szklanka świeżego soku pomarańczowego.
KOLACJA 195 kcal
Cytrynowe ciastko beżowe, szklanka zielonej herbaty bez cukru.

CZWARTY DZIEŃ
I ŚNIADANIE
279 kcal
Kanapka z kromki chleba pełnoziarnistego posmarowana niskokaloryczną margaryną z dżemem nisko-słodzonym z fig, szklanka mleka koziego.
II ŚNIADANIE 106 kcal
Sok z czarnej porzeczki (200 ml).
OBIAD 387 kcal Wątróbka wieprzowa smażona na patelni tef łonowej bez tłuszczu (150g), ziemniaki gotowane (100g), surówka z kapusty kwaszonej (150 g),szklanka herbaty z cytryną bez cukru.
PODWIECZOREK 120 kcal
Serowe serce z sosem truskawkowym, szklanka herbaty bez cukru.
KOLACJA 167 kcal
Gazpacho z awokado i parmezanem, szklanka zielonej herbaty bez cukru.

PIĄTY DZIEŃ
I ŚNIADANIE
242 kcal
2 jajka na miękko, dwie kromki chleba chrupkiego z niskokaloryczną margaryną, pomidor, zielona herbata bez cukru.
II ŚNIADANIE 112 kcal
20 g łuskanych ziaren słonecznika.
OBIAD 390 kcal
Talerz zupy fasolowej po toskańsku.
PODWIECZOREK 130 kcal
Wirujący mus z kawy mokka, woda niegazowana.
KOLACJA 198 kcal
Ozór w galarecie (100 g) skropiony sokiem z cytryny, sałata, herbata bez cukru


SZÓSTY DZIEŃ
I ŚNIADANIE
289 kcal
Mus jogurtowy z truskawkami, szklanka kawy zbożowej bez cukru.
II ŚNIADANIE 102 kcal
Kromka chleba chrupkiego żytniego posmarowana niskokaloryczną, wysokogatunkową margaryną, z liściem sałaty i plasterkiem sera żółtego light, szklanka herbaty z cytryną bez cukru.
OBIAD 338 kcal
Sałatka z sosem curry, dwie kromki chleba chrupkiego żytniego posmarowane niskokaloryczną, wysokogatunkową margaryną, szklanka herbaty zielonej bez cukru.
PODWIECZOREK 108 kcal
Dwa czekoladowe ciasteczka z orzechami, szklanka kawy zbożowej bez cukru.
KOLACJA 197 kcal
Pieczona pierś z kurczaka (100 g), 150 g warzyw mieszanych z mrożonki gotowanych, tost z kromki chleba pełnoziarnistego, szklanka herbaty owocowej bez cukru.

SIÓDMY DZIEŃ
I ŚNIADANIE
267 kcal
Deser z koziego twarożku, szklanka herbaty z cytryną bez cukru.
II ŚNIADANIE 96 kcal
jabłko, szklanka wody niegazowanej.
OBIAD 336 kcal
Klops z cielęciny (150 g), ziemniaki gotowane (100 g), brokuły gotowane (200g), szklanka czerwonego, czystego barszczu do popicia.
PODWIECZOREK 115 kcal
Brzoskwinie w szampanie, szklanka kawy zbożowej bez cukru.
KOLACJA 192 kcal
30 g gotowanego ryżu wymieszanego z 50 g gotowanej i posiekanej wołowiny, 1 pokrojonym pomidorem i 1/2 siekanej cebuli z ziołami, szklanka herbaty zielonej bez cukru.
 

WIEPRZOWINA EGZOTYCZNA
Kotlet wieprzowy, około 100 g, umyć, osuszyć i pokroić na podłużne kawałki. 1/2 marchwi, 2 pieczarki, 1/6 główki kapusty pekińskiej oczyścić, umyć i poszatkować.
Na patelni rozgrzać łyżeczkę oliwy i podsmażyć na niej mięso i marchew, dodać pieczarki i kawałeczek świeżego, posiekanego imbiru i smażyć 10 minut. Dodać sos sojowy, kapustę i smażyć 10 minut.  


 

ZUPA Z KURCZAKA I SZPARAGÓW
50 g szparagów oczyścić, odciąć twarde części i pokroić w kawałki około 4 cm. Do garnka wlać 200 ml bulionu z kurczaka i 30 ml wytrawnego białego wina, doprowadzić do wrzenia.
Wrzucić gałązkę natki, kopru, % estragonu, ząbek czosnku, szparagi i 15 g makaronu | ryżowego. Gotować na mały m ogniu, pod przykryciem, g 5 minut. Dodać 80 g gotowanego, pokrojonego w | kostkę kurczaka, doprawić i gotować 5 minut. Wyjąć 3 z zupy zioła, czosnek i posypać ją posiekanym w 2 drobne paseczki kawałkiem pora.  
 
 
 

PIECZONY DORSZ Z LIMONKĄ I ZIOŁAMI
Nagrzać piekarnik do 200 stopni C. 1/2 łyżeczki otartej skórki z limonki, sok z limonki i cytryny, 1/2łyżeczki oliwy, 1/2łyżeczki płynnego miodu, estragon, pietruszkę i pieprz wymieszać w miseczce. 150 g fileta z dorsza położyć w naczyniu żaroodpornym, polać sosem.
Przykryć folią i piec 20 minut, aż ryba zmięknie, ale nie będzie się rozpadać. Przed podaniem przybrać estragonem i plasterkiem limonki.  
 
 
 

SAŁATKA MIESZANA
150g arbuza obrać ze skóry i pokroić w plastry. 50 g sera feta light pokroić w kostkę. 50 g paluszków krabowych pokroić w paski, a 25 g oliwek bez pestek w talarki.
Przygotować sos z łyżeczki oliwy, 1/2 łyżeczki octu winnego, soli i pieprzu. Składniki sałatki wymieszać z 50g mieszanej sałaty, polać sosem i posypać tymiankiem.  
 
 
 

PIERSI INDYCZE Z SUSZONYMI POMIDORAMI
150 g piersi z indyka umyć, osuszyć, pokroić w dużą kostkę i podsmażyć na patelni.
Dodać 3 suszone pomidory, 1/2 ząbka czosnku, kminek, sypką paprykę, sól, pieprz i wymieszać. Smażyć 20 minut, często mieszając. Przed podaniem polać sokiem z cytryny i ozdobić natką.  
 
 
 

CYTRYNOWE CIASTKO BEZOWE
2 gniazda bezowe włożyć do torebki plastikowej i utłuc wałkiem do ciasta na małe okruchy przełożyć do dużej miski, dodać do nich 75 ml jogurtu naturalnego bez cukru, odrobinę otartej skórki cytrynowej, limonkowej, pomarańczowej i łyżeczkę soku pomarańczowego.
Masę przełożyć do miseczki i zamrażać 2 godziny. Przygotować sos z 15 g pokrojonych kumkwatów, z 2 łyżek soku pomarańczowego, łyżeczki soku z cytryny, łyżeczki soku z limonki i łyżeczki wody.
Wymieszać, powoli doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu 3-4 minuty. Dodać 1/2 łyżeczki mąki kukurydzianej rozprowadzonej w łyżeczce wody i gotować, stale mieszając, aż sos zgęstnieje. Sos wystudzić i polać nim ciastko beżowe.  
 
 
 

SEROWE SERCE Z SOSEM TRUSKAWKOWYM
Foremkę w kształcie serca wyłożyć gazą. 40 g chudego serka cottage przecisnąć przez sitko, dodać do niego 40 ml jogurtu naturalnego bez cukru i wymieszać.
1/2 białka ubić na sztywną pianę, połączyć z serem, dodać łyżeczkę cukru, kilka kropli esencji waniliowej. Foremkę wypełnić masą i wygładzić powierzchnię. Odstawić na godzinę do lodówki. 50 g truskawek zalać łyżką świeżego soku pomarańczowego i zmiksować na gładką masę. Serce wyłożyć na talerz i polać sosem.  
 
 
 

GAZPACHO Z AWOKADO I PARMEZANEM
Do szklanki soku wielowarzywnego dodać drobno posiekaną jedną dymkę i łyżeczkę oliwy z oliwek. Wstawić do lodówki. 1/2 awokado obrać, pokroić, zmiksować z 1/2łyżeczki gęstej śmietany i sokiem z cytryny, doprawić. Schłodzoną zupę podawać z awokado i kilkoma wiórkami parmezanu. 
 
 
 

ZUPA FASOLOWA PO TOSKAŃSKU
1/2 bułki ciabatty pokroić w kostkę i opiec w piekarniku. Podsmażyć na oliwie 1 posiekaną cebulę i ząbek czosnku.
Dodać 200 g pomidorów z puszki, 100 g fasoli czerwonej z puszki, zalać 100 ml wywaru warzywnego, doprawić, zagotować i gotować 5 minut. Dodać ciabattę, zagotować i gotować 5 minut. Przybrać bazylią.  
 
 
 

WIRUJĄCY MUS Z KAWY MOKKA
1/2 łyżeczki esencji kawy i cykorii wlać do miseczki. Łyżeczkę kakao i łyżeczkę odtłuszczonej czekolady w proszku wsypać do drugiej miseczki. 3 łyżki creme fraiche rozłożyć równomiernie do dwóch miseczek i połączyć z produktami znajdującymi się w miseczkach.
1/2 łyżeczki żelatyny w proszku rozpuścić we wrzątku i odstawić. Ubić jedno białko z łyżeczką cukru na sztywną masę. Pianę rozdzielić na pół i połączyć z esencją w miseczce i z kakao. Żelatynę również wymieszać z dwiema masami. Masy nakładać warstwami do pucharka. Zamieszać, by powstał delikatny wir. Odstawić do schłodzenia na 1 godzinę, aż stężeje. Przed podaniem udekorować łyżeczką creme frafche, ziarnkiem kawy i posypać odrobiną kakao.  
 
 
 

SAŁATKA Z SOSEM CURRY
Gałkę muszkatołową, szafran, curry, pieprz kajeński wymieszać i wsypać na rozgrzaną oliwę. Żółtko utrzeć z łyżeczką ostrej musztardy, sokiem z cytryny, solą i oliwą.
Dodać 2 łyżki śmietany 18% i wystudzone przyprawy z patelni. 1 marchew obrać, umyć i utrzeć. 15 g cukinii obrać, umyć i pokroić w słupki. 1 dymkę i 1/4 zielonej i 1/4 czerwonej papryki oczyścić i pokroić.
Kilka listków sałaty strzępiastej dekoracyjnej i sałaty czerwonej umyć, osuszyć i położyć na talerzu. Składniki sałatki połączyć, polać sosem i wyłożyć na liście sałaty. Posypać natką.  
 
 

 

MUS JOGURTOWY Z TRUSKAWKAMI
50 ml jogurtu truskawkowego wymieszać z sokiem z cytryny, otartą skórką cytrynową i 1/2łyżeczki miodu. 1/2 łyżeczki żelatyny namoczyć w małej ilości wody, przetrzeć przez sito do jogurtu, wymieszać i wstawić do lodówki na pół godziny, by zaczęło gęstnieć.
2 łyżki śmietany kremówki ubić z 1/2 łyżeczki cukru waniliowego, połączyć z tężejącą masą jogurtową, wstawić do lodówki na godzinę. 50 g truskawek opłukać, wyszypułkować, pokroić w plasterki, wymieszać z sokiem z cytryny, otartą skórką cytrynową, przykryć i odstawić.
Wodę zagotować z łyżeczką cukru i polać nią truskawki, odstawić na pół godziny. Polać truskawki wodą z cukrem, żeby były jak kandyzowane, słodsze i ładniej wyglądały. Mus podawać z truskawkami i listkiem mięty.  
 
 
 

CZEKOLADOWE CIASTECZKA Z ORZECHAMI
(1 sztuka to 54 kcal. Przepis na 10 sztuk)
20 g masła utrzeć z łyżeczką cukru, 1/2 rozmąconego jajka, solą i tartą laską wanilii. 3 łyżki mąki, 15 g siekanych orzechów włoskich, 20 g grubo startej, ciemnej czekolady i proszek do pieczenia wymieszać. Wszystkie składniki dokładnie połączyć i wyrobić sprężyste ciasto.
Uformować wałek o średnicy 3 cm, zawinąć i chłodzić około godziny. Ciasto pokroić na plastry grubości 0,5 cm i ułożyć na wysmarowanej tłuszczem blasze. Piec do zarumienienia.  
 
 
 

DESER Z KOZIEGO TWAROŻKU
1/2 brzoskwini, kawałek ananasa pokroić na kawałki, wymieszać ze skórką pomarańczową. 1/2 galaretki owocowej rozpuścić według przepisu. 70 g koziego twarożku zmiksować z galaretką, trochę jej zostawić do polania deseru.
Dodać łyżeczkę rodzynek, łyżeczkę posiekanych orzechów laskowych, owoce ze skórką pomarańczową i wymieszać. Masę serowo-owocowo-bakaliową przełożyć do pucharka i wstawić do lodówki na 45 minut.
Po zastygnięciu polać na wierzchu resztą galaretki. Wstawić do lodówki na godzinę.  
 
 
 

BRZOSKWINIE W SZAMPANIE
(składniki na 6 porcji)
1 małą puszkę brzoskwiń zalać szklanką szampana i gotować 5 minut, następnie ostudzić i wstawić do lodówki na 3 godziny.
200 g mrożonych malin rozmrozić, parę zostawić do dekoracji, resztę przetrzeć przez sito. 3/4 szklanki kremówki ubić z opakowaniem cukru waniliowego i dodać przecier malinowy. Brzoskwinie przełożyć do naczyń i przybrać kremem i malinami.  
 
 


Stowarzyszenie „Żyj Zdrowo”
29-01-2008
Edycja : lek.med. Marta Głód
Materiały edukacyjne.

       Co można jeść po godzinie 19-tej?

Ostatni posiłek powinien być lekki i uspokajający. Węglowodany skrobiowe pobudzają mózg do wytwarzania serotoniny, która wycisza i powoduje senność. Dlatego polecam WYCISZAJĄCĄ KOLACJĘ uzupełnioną warzywami lub surówką. Może to być ryż z warzywami, zupa jarzynowa z kromką razowego chleba, ziemniaki z pieczarkami i warzywami, makaron z sosem i warzywami, kasze z dodatkiem warzyw i surówek.
Smaczne dania do 250 kcal

Jajecznica na parze z suszonymi pomidorami
oraz brokuły z kawałkami sera białego
230 kcal
• jajko
• 2 dodatkowe białka jaja (70 g)
• łyżeczka suszonych pomidorów w oleju
• pół opakowania brokułów mrożonych
• 2 cienkie plastry białego chudego sera
• świeże zioła  

Sałatka z kurczaka z brokułami i kawałkami pomarańczy
220 kcal
• mała porcja filetu z piersi kurczaka (120 g surowego mięsa)
• 1/3 opakowania brokułów mrożonych
• pół dużej pomarańczy
• 2 łyżki otrąb pszennych
• ulubione przyprawy  

Jogurt z bakaliami
240 kcal
• małe opakowanie jogurtu naturalnego bez cukru
• 4-5 małych orzechów laskowych
• 1,5 średnich fig suszonych  

Plastry grillowanego bakłażana w polewie jogurtowej z orzechami pistacjowymi
240 kcal
• mały bakłażan
• małe opakowanie jogurtu naturalnego bez cukru
• 10 średnich orzechów pistacjowych  

Przekąski po 100 kcal
  • Jedno duże jabłko
  • Mały jogurt naturalny
  • 100 g chudego twarogu
  • 4 duże marchewki-suroweJ
  • Baton nestle fitness
  • 4 kawałki chleba chrupkiego
  • 1 mały banan
  • Szklanka maślanki owocowej



Stowarzyszenie „Żyj Zdrowo”
22-01-2008
Edycja : lek.med. Marta Głód
Materiały edukacyjne.


           Menu na trudne kobiece dni.

PŁACZ I HUŚTAWKA NASTROJÓW
Herbata z dziurawca, napar z mięty, waleriany i melisy uspokoją twoje nerwy. Szklanka mleka, jogurtu lub serek homogenizowany na śniadanie zapewnią ci niezbędną porcję wapnia, regulującego poziom kobiecych hormonów. Orzechy, kasza gryczana, pestki słonecznika, kakao i chleb pełnoziarnisty dostarczą magnezu, który najskuteczniej wałczy ze stresem. Tłuste ryby (np. tuńczyk, węgorz, makrela) są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mają one istotny wpływ na nastrój.


BÓLE BRZUCHA I SKURCZE MIĘŚNI
Orzechy, kasza gruboziarnista, brązowy ryż i rośliny strączkowe są doskonałym źródłem magnezu. Pomagają likwidować napięcie mięśni.


OBRZĘK PIERSI
Pomidory zaopatrzą cię w potas, który zapobiega zatrzymywaniu się w organizmie wody i dzięki temu zmniejsza obrzęk piersi. Olej z wiesiołka dwuletniego lub wyciąg z niepokalanka pieprzowego pomaga osiągnąć równowagę hormonalną i likwiduje nadmierną wrażliwość piersi.


UCZUCIE CIĘŻKOŚCI
Być może wydaje się to dziwne, ale najlepszym sposobem na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu jest... picie wody. Pij co najmniej 2 litry dziennie niegazowanej wody mineralnej; ona dodatkowo dostarczy ci cennych pierwiastków. Soki warzywne i owocowe zawierają dużo potasu, który reguluje gospodarkę wodną organizmu. Natka pietruszki, arbuz, truskawki działają moczopędnie i w ten sposób pomagają pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.


APETYT NA SŁODYCZE
Migdały, orzechy, suszone śliwki i morele to naprawdę najlepsze przekąski. Dzięki dużej zawartości błonnika usuwają z organizmu nadmiar hormonów. Kasze gruboziarniste, pieczywo z pełnego ziarna, owoce, warzywa zapewniają odpowiedni poziom cukru we krwi. Zmniejszają w ten sposób apetyt i łagodzą wahania nastrojów. Gorzka czekolada, w odróżnieniu od czekoladowych batonów, ma wiele cennych składników, zawiera m.in. bogate w magnez kakao, które poprawia nastrój. Sięgnij po nią, gdy już zawiodą wszystkie inne sposoby.
Owoce morza, pieczywo pełnoziarniste, ryby to najlepsze źródło chromu, który reguluje przemianę węglowodanów w organizmie i zmniejsza łaknienie.


OBFITE KRWAWIENIE
Czerwone mięso (np. befsztyk wołowy), wątróbka, zielone warzywa, natka pietruszki, morele i rodzynki to produkty bogate w żelazo. Jedząc je, równoważysz straty tego pierwiastka spowodowane krwawieniem.
Cytrusy, papryka, czarna porzeczka są bogatym źródłem witaminy C, ułatwiającej przyswajanie żelaza. Kiełki kukurydzy zawierają witaminę B12, która również ma działanie krwiotwórcze. W sałacie i szpinaku jest zaś kwas foliowy, również pomocny w wytwarzaniu krwi.


BOLESNE MIESIĄCZKI
Oliwa z oliwek i olej słonecznikowy zawierają witaminę E, która łagodzi ból. Podobne działanie ma witamina B6 zawarta w płatkach owsianych i mięsie drobiowym. Herbata z liści malin, pita na tydzień przed okresem, poprawia ukrwienie macicy i łagodzi bóle (łyżeczka ziół na szklankę wrzątku). Sok marchwiowy zawiera witaminy A, C i D oraz sole mineralne. Pity codziennie, rozrzedza krew miesiączkową i zmniejsza bóle menstruacyjne.



 

              Odchudzone świąteczne przysmaki
Śledź w kożuchu

(6 porcji, każda po 204 kcal)
Składniki:
3 duże buraki, 4 jajka, 4 matjasy, 2 cytryny, l/3 słoika majonezu light, jogurt naturalny bez cukru
Wykonanie:
Buraki ugotować do miękkości, zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Jaja ugotować na twardo i pokroić w kostkę. Śledzie namoczyć w wodzie, skroplić cytryną i pokroić w paski. Majonez połączyć z jogurtem, by powstał gęsty sos. Składniki ułożyć warstwami w salaterce — buraki, majonez, śledzie, majonez, jajka, buraki, majonez. Ostatnią warstwą powinny być jajka.

Kluski z makiem
(6 porcji, każda po 83 kcal)
Składniki:
1,5 szklanki mąki, woda, sól, 1 szklanka maku, 3 łyżki miodu, 2 łyżki rodzynek, 1 łyżka posiekanych orzechów włoskich
Wykonanie:
Mak zalać wrzątkiem i czekać, aż będzie się rozcierał w palcach, odcedzić na gęstym sicie i zemleć 3 razy w maszynce, wymieszać z bakaliami i miodem. Zagnieść twarde ciasto makaronowe, dobrze wysuszone kroić w paski, wrzucać na gotującą się wodę i gotować do miękkości. Kluski wymieszać z masą makową.

Kapusta z grochem
(6 porcji, każda po 94 kcal)
Składniki:
150g kapusty kiszonej, 150 g grochu, 1 łyżka mąki, 1,5 łyżki margaryny, cebula, szczypta kminku
  Wykonanie:
Groch opłukać, zalać na 8 godzin wodą, a potem w niej gotować. Cebulę drobno posiekać.  Kapustę odcisnąć i pokroić, dodać margarynę, kminek, połowę cebuli, zalać wrzątkiem i gotować do miękkości. Resztę cebuli zeszklić. Z mąki zrobić zasmażkę. Groch zmiksować.  Wszystkie składniki dodać do kapusty i zagotować.

Śliwki w winie
(6 porcji, każda po 120 kcal)
Składniki:
200 g suszonych śliwek, pół szklanki czerwonego wina, pół łyżeczki cynamonu, 2 łyżki cukru, 1 białko
Wykonanie:
Sliwki namoczyć w gorącej wodzie. Wino wymieszać z cynamonem i dwiema łyżkami cukru. Całość zagotować, dodać śliwki i gotować na wolnym ogniu 5 minut. Białko ubić na sztywno, dodać cukier i nie przerywać ubijania. Sliwki z sosem podzielić na porcje i wlać do salaterek żaroodpornych. Przykryć pianą z białka i wstawić do piekarnika na 5 minut w temperaturze 240 stopni. Podawać na ciepło.

Piernik holenderski
(16 porcji, każda po 243 kcal)
Składniki:
1 OOg gorzkiej czekolady, 200g miodu, 2 jaja, 1 25g cukru, goździki, cynamon kardamon, 250g mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 1 OOg posiekanych migdałów, 1 OOg posiekanych orzechów laskowych
Wykonanie:
Czekoladę zetrzeć na tarce. Zmiksować miód, jaja, cukier i przyprawy, mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i czeko1ad połączyć ze zmiksowaną masą dodać orzechy i migdały.  Piec godzinę w temperaturze 175 stopni.

Smacznych i Wesolych Świąt!!!




 



Dodaj wpis  Pokaż wpisy